Tårnet Sæsonstart EMT

Turneringen så dagens lys i 1999, dels som en idé til at skyde en ny sæson i gang på, og dels som en konsekvens af at Tårnet Weekend EMT X var blevet aflyst tidligere på året. Vi vidste selvfølgelig godt, at deltagertallet ville blive relativt lille, da de fleste af vores naboklubber havde, og har, mandag som klubaften. Der kommer heller ikke mange fra andre egne af landet til skak på en hverdag. Men indtil nu er turneringen alligevel gennemført 19 gange.

Lilla = maxister, altså gevinst i alle 5 runder

I løbet af august måned 2017, mens vi var i gang med den 19. Tårnet Sæsonstart EMT, opdagede jeg at vi også havde spillet en koordineret 5-runders turnering i 1993. Det var ikke en direkte sæsonstartturnering, men den lå i begyndelsen af sæsonen. Den er derfor med her, selvom den ikke helt er i familie med de med romertal nummerede turneringer. Jeg har kaldt den nummer 0, og givet den en anden grøn nuance som baggrundsfarve.

Generelle oplysninger Gruppevindere

0

Mandagene 30. august, samt 6., 13., 20. og 27. september 1993

Færgegården

2 timer til 40 træk + 1 time + opsparet tid til resten

28 deltagere fra 4 klubber (Tårnet 20, Rudkøbing 4, Sydøstfyn 3 og S.I.F Nyborg 1)

Basis 1: Michael Nord, Tårnet, 3½ point

Basis 2: Jens Erik Pedersen, Tårnet, 4½ point

Basis 3: Søren Poulsen, Tårnet, 3½ point

Basis 4: Rune Toft Nielsen, Tårnet, 4½ point

I

Mandagene 9., 16., 23. og 30. august, samt 6. september 1999

Færgegården

2 timer til 40 træk + ½ time + opsparet tid til resten

24 deltagere fra 3 klubber (Tårnet 14, Sydøstfyn 7 og S.I.F Nyborg 1 samt 2 ikke-medlemmer)

Basis 1: Uffe Rasmussen, Tårnet, 3½ point

Basis 2: Erling Bech Andersen, Erik Hansen, Jørgen Frank Hansen og Jens Erik Pedersen, alle Tårnet, 3 point

Basis 3: Nis Svenstrup Pedersen, Sydøstfyn, 4½ point

Basis 4: Bjarne Brunhøj, S.I.F. Nyborg, 5 point

II

Mandagene 14., 21. og 28. august, samt 4. og 11. september 2000

Færgegården

2 timer til 40 træk + ½ time + opsparet tid til resten

14 deltagere fra 3 klubber (Tårnet 11, Sydøstfyn 2 og Midtfyn 1)

Basis 1: Erik Hansen og Jens Eriksen, begge Tårnet, 3½ point

Basis 2: Frank Bendtsen, Tårnet, 4 point

III

Mandagene 13., 20. og 27. august, samt 3. og 10. september 2001

Færgegården

2 timer til 40 træk + ½ time + opsparet tid til resten

16 deltagere fra 3 klubber (Tårnet 11, Sydøstfyn 4 og Odense Skakklub 1)

Basis 1: Knud Aage Rasmussen, Odense Skakklub, 5 point

Basis 2: Erling Bech Andersen, Tårnet, 4 point

IV

Mandagene 12., 19. og 26. august, samt 2. og 9. september 2002

Færgegården

2 timer til 40 træk + ½ time + opsparet tid til resten

14 deltagere fra 4 klubber (Tårnet 10, Sydøstfyn 2, Frem Odense 1 og Midtfyn 1)

Basis 1: Erik Hansen og Ole Eik Jørgensen, begge Tårnet, 4 point

Basis 2: Gunnar Andersen, Midtfyn, 4 point

V

Mandagene 11., 18. og 25. august, samt 1. og 8. september 2003

Færgegården

1½ time til 34 træk + 1 time + opsparet tid til resten

14 deltagere fra 3 klubber (Tårnet 11, Sydøstfyn 2 og Frem Odense 1)

Basis 1: Erik Hansen, Tårnet, 4 point

Basis 2: Erling Bech Andersen, Tårnet, 5 point

VI

Mandagene 9., 16., 23. og 30. august, samt 6. september 2004

Færgegården

1½ time til 34 træk + 1 time + opsparet tid til resten

10 deltagere, alle fra Tårnet

Basis 1: Torben Larsen, Tårnet, 4½ point

VII

Mandagene 15., 22. og 29. august, samt 5. og 12. september 2005

Færgegården

1½ time til 34 træk + 1 time + opsparet tid til resten

18 deltagere fra 3 klubber (Sydøstfyn 9, Tårnet 8 og Nyborg 1)

Basis 1: Jørgen Hansen, Nyborg, 3½ point

Basis 2: Jens Eriksen, Tårnet, 4½ point

Basis 3: Niels Højgaard, Sydøstfyn og P. M. Larsen, Tårnet, 4½ point

VIII

Mandagene 14., 21. og 28. august, samt 4. og 11. september 2006

Færgegården

1½ time til 34 træk + 1 time + opsparet tid til resten

12 deltagere fra 4 klubber (Tårnet 9, Odense Skakklub 1, Nyborg 1 og Sydøstfyn 1)

Basis 1: Erik Hansen, Tårnet, 3½ point

Basis 2: Erling Bech Andersen, Tårnet, 4½ point

IX

Mandagene 13., 20. og 27. august, samt 3. og 10. september 2007

Færgegården

1½ time til 34 træk + 1 time + opsparet tid til resten

12 deltagere fra 3 klubber (Tårnet 10, Fåborg 1 og Sydøstfyn 1)

Basis 1: Per Smidt Sørensen, Sydøstfyn, 3½ point

Basis 2: Erling Bech Andersen og Jens Erik Pedersen, begge Tårnet, 4 point

X

Mandagene 25. august, samt 1., 8., 15. og 22. september 2008

Færgegården

2 timer til 40 træk + ½ time + opsparet tid til resten

18 deltagere fra 2 klubber (Tårnet 16 og Sydøstfyn 2)

Basis 1: Michael Nord, Tårnet, 4 point

Basis 2: Niels-Peter M. Jansen, Tårnet, 4½ point

Basis 3: Allan Hallgren Hansen, Sydøstfyn, 4 point

XI

Mandagene 24. og 31. august, samt 7., 14. og 21. september 2009

Færgegården

2 timer til 40 træk + ½ time + opsparet tid til resten

18 deltagere fra 4 klubber (Tårnet 12, Sydøstfyn 3, Læseforeningen Odense 2 og Næsby 1)

Mester: Michael Nord, Tårnet, 4 point

Basis 1: Niels-Peter M. Jansen, Tårnet, 4 point

Basis 2: Erling Bech Andersen og Dan Tangager, begge Tårnet, 4 point

XII

Mandagene 23. og 30. august, samt 6., 13. og 20. september 2010

Færgegården

2 timer til 40 træk + ½ time + opsparet tid til resten

14 deltagere fra 2 klubber (Tårnet 9, Sydøstfyn 4 samt et ikke-medlem)

Mester: Svend Jepsen, Tårnet og Per Smidt Sørensen, Sydøstfyn, 3½ point

Basis: Erik Hansen, Tårnet, 5 point

 

XIII

Mandagene 22. og 29. august, samt 5., 12. og 19. september 2011

Færgegården

2 timer til 40 træk + ½ time + opsparet tid til resten

12 deltagere fra 2 klubber (Tårnet 10 og Sydøstfyn 2)

Basis 1: Benny Brinch, Tårnet, 3½ point

Basis 2: Nicolai Leilann Jensen og Jens Erik Pedersen, begge Tårnet, 4 point

 

XIV

Mandagene 20. og 27. august, samt 3., 10. og 17. september 2012

Færgegården

2 timer til 40 træk + ½ time + opsparet tid til resten

14 deltagere fra 3 klubber (Tårnet 12, Holstebro 1 og Sydøstfyn 1)

Basis 1: Thorkild Borup Nielsen, Holstebro og Michael Nord, Tårnet, 3 point

Basis 2: Niels-Peter M. Jansen, Tårnet, 5 point

 

XV

Mandagene 19. og 26. august, samt 2., 9. og 16. september 2013

Færgegården

2 timer til 40 træk + ½ time + opsparet tid til resten

12 deltagere fra 2 klubber (Tårnet 9 og Sydøstfyn 3)

Basis 1: Ole Eik Jørgensen, Tårnet, 4 point

Basis 2: Erik Renè Nielsen, Sydøstfyn, 4½ point

 

XVI

Mandagene 18. og 25. august, samt 1., 8. og 15. september 2014

Færgegården

2 timer til 40 træk + ½ time + opsparet tid til resten

18 deltagere fra 5 klubber (Tårnet 11, Sydøstfyn 4, Fredericia 1, Holstebro 1 og Midtfyn 1)

Basis 1: Thorkild Borup Nielsen, Holstebro, 4 point

Basis 2: Martin Hansen, Tårnet, 3½ point

Basis 3: Jens Erik Pedersen, Tårnet, 4½ point

 

XVII

Mandagene 17., 24. og 31. august, samt 7. og 14. september 2015

Færgegården

2 timer til 40 træk + ½ time + opsparet tid til resten

18 deltagere fra 4 klubber (Tårnet 13, Sydøstfyn 3, Holstebro 1 og Midtfyn 1)

Mester: Per Smidt Sørensen, Sydøstfyn, 3½ point

Basis 1: Nicolai Leilann Jensen, Tårnet, 3½ point

Basis 2: Tage Knudsen, Sydøstfyn, 4 point

XVIII

Mandagene 15., 22. og 29. august, samt 5. og 12. september 2016

Færgegården

1½ time til 40 træk + ½ time til resten + 30 sekunder pr. udført træk i hele partiet

14 deltagere fra 5 klubber (Tårnet 10, Fredericia 1, Frem Odense 1, Holstebro 1 og Midtfyn 1)

Basis 1: Thorkild Borup Nielsen, Holstebro, 3½ point

Basis 2: Jes Danielsen, Frem Odense, 4 point

XIX

Mandagene 14., 21. og 28. august, samt 4. og 11. september 2017

Færgegården

1½ time til 40 træk + ½ time til resten + 30 sekunder pr. udført træk i hele partiet

12 deltagere fra 3 klubber (Tårnet 9, Sydøstfyn 2 og Midtfyn 1)

Basis 1: Birger Olsen, Sydøstfyn, og Ole Eik Jørgensen, Tårnet, 3½ point

Basis 2: Jens Erik Pedersen, Tårnet og Per Andersen, Midtfyn, 3½ point